Blog Messless

Jak uporządkować dokumenty medyczne dziecka? Prosty sposób na organizację i przechowywanie.

Otworzony segregator pediatryczny

Chaos w papierach medycznych dzieci jest zmorą niejednej z nas. Szczególnie wtedy, gdy musimy jakiś dokument szybko znaleźć, i okazuje się, że skutecznie go schowałyśmy. Organizacja dokumentów medycznych nie jest może najbardziej porywającym zajęciem na świecie, ale super ważnym. Dlatego podzielę się dzisiaj z Wami moimi sprawdzonymi sposobami na ich uporządkowanie i przechowywanie, żebyście czuły się spokojne i już nigdy nie musiały ich szukać. 

Dlaczego organizacja dokumentów medycznych Twoich dzieci jest ważna?

Organizacja dokumentów medycznych dzieci jest ważna z kilku powodów. Kiedy przechowujemy wszystko w jednym miejscu - w segregatorze pediatrycznym, nie musimy szukać książeczki zdrowia, albo wyników badań dziecka, kiedy idziemy na wizytę lekarską, a pediatra ma możliwość porównać wyniki na przestrzeni czasu. Segregator zdrowia dziecka ułatwia komunikację na linii rodzic - lekarz i jest doskonałą pamięcią podręczną. Ułatwia wizyty lekarskie, i odpowiedzi na szczegółowe pytania dotyczące historii zdrowia dziecka. Niesamowicie przydaje się także w nagłych sytuacjach, albo po prostu - gdy zostawiamy dzieci na dłużej pod opieką dziadków i chcemy czuć się spokojne w razie, gdyby zaszła konieczność wizyty lekarskiej. Dobra organizacja dokumentacji medycznej dziecka jest także nieoceniona w przypadku, gdy dziecku towarzyszy choroba przewlekła. 

Segregator pediatryczny na stole

Moja historia - kiedy okazało się, że uporządkowane dokumenty medyczne są kluczowe

Moje segregatory pediatryczne przydały mi się niezliczoną ilość razy. Ostatnio kilka dni temu, kiedy moja 7-latka zaczęła chodzić do logopedy. Musiałam odpowiedzieć na mnóstwo pytań o jej operację i choroby sprzed kilku lat. Nigdy bym się nie spodziewała, że takie informacje, takie jak: do kiedy dziecko piło z butelki, kiedy wprowadziłam pokarmy stałe inne, niż papki itp. mogą po latach okazać się przydatne. Segregator medyczny dziecka przed długi czas zabierałam ze sobą w każdą podróż, szczególnie, kiedy wyjeżdżaliśmy na dłużej.

Środek segregatora pediatrycznego

Przydał nam się w czasie wizyt w szpitalu i na zwykłych, kontrolnych wizytach u pediatry, kiedy szłam sama z dwójką maluchów. Jedna córka właziła pod stół, druga na krzesło, a na koniec okazywało się, że pieluszka nadaje się do wymiany. Wtedy dawałam segregatory lekarce, a ona sama brała z nich to, czego potrzebuje i zawsze była pod wrażeniem jak bardzo ułatwiają naszą komunikację. Bo poza wkładaniem tam wyników badań, wszystko w nich zapisywałam - rozszerzanie diety dzieci, na co dobrze reagowały, co je uczulało, wzrost, masę, a to było bardzo pomocne w ocenie, czy prawidłowo się rozwijają. Do segregatora pediatrycznego wkładam też zalecenia lekarskie, które są moją podręczną pamięcią, kiedy którejś córce przytrafiają się kolejne infekcje. No i najcenniejsze - spokój w głowie, brak konieczności szukania ważnych dokumentów na ostatnią chwilę, który oszczędza czas i nerwy są bezcenne. 

Organizacja i przechowywanie dokumentacji medycznej - jak się do tego zabrać:

Krok 1: Przygotowanie dokumentów medycznych dziecka

W zależności od tego, jak dużo dokumentów medycznych dziecka / dzieci posiadasz, tyle czasu będziesz potrzebowała na ich uporządkowanie. Nie zniechęcaj się bałaganem, on już długo nie potrwa :) Mi w takich mało porywających zadaniach pomagają drobiazgi - miła muzyka w tle, dobra herbata i ładne gadżety. No i brak pośpiechu. Zacznij od znalezienia wszystkich dokumentów, przejrzyj szuflady i inne zakamarki, znajdź książeczkę zdrowia dziecka i inne ważne papiery. Przyda Ci się segregator (najlepiej założyć jeden segregator medyczny na jedno dziecko), flamaster i być może kilka koszulek. 

Krok 2: Segregowanie dokumentów medycznych dziecka

Przygotowanie segregatora pediatrycznego

Segregację dokumentów medycznych dziecka zaczynamy od ich namierzenia i wysypania w jednym miejscu. Znajdź wypis ze szpitala, wyniki badań, usg, zalecenia lekarskie, logopedyczne i inne, książeczkę zdrowia i notatki, jeśli takie prowadziłaś. Krótko mówiąc wszystko, co ma związek ze zdrowiem Twojego dziecka. Przejrzyj każdy dokument i zdecyduj, jaki sposób przechowywania dokumentacji medycznej dziecka będzie dla Ciebie najlepszy. Sposoby układania wyników badań są różne, bo to zależy od tego, czy dziecko jest ogólnie zdrowe i tylko od czasu do czasu dostajemy jakieś zalecenia w papierowej formie, czy też towarzyszy mu choroba przewlekła i wtedy dokumentów mamy znacznie więcej. 

Mój sposób

Uzupełnianie segregatora pediatrycznego

Wyniki badań i inne dokumenty medyczne możemy wkładać do segregatora pediatrycznego chronologicznie, bez podziału na kategorie. Wtedy te najświeższe wyniki badań znajdą się na wierzchu. Ja jednak wolę dokumenty zdrowotne grupować, na przykład: morfologia krwi, alergie, usg itp. Dlatego na etapie sortowania, układam dokumenty medyczne na kupki i zakreślam na kolorowo daty, kiedy badanie zostało wykonane. Potem dzielę je na kategorie: morfologia, alergie, wypisy ze szpitala, zalecenia, inne (tutaj wkładam różne wyniki badań, które zdarzają się rzadko, np. badania moczu, badanie logopedyczne), książeczka zdrowia. Potem opisuję koperty zgodnie z kategoriami, i przechodzę do ostatniego kroku. 

Krok 3: Przechowywanie dokumentów medycznych

Mam dobrą wiadomość - najgorsze za Tobą! Przejrzenie i posegregowanie wszystkich dokumentów medycznych to najtrudniejsza i najbardziej żmudna część procesu. Teraz jest już z górki.

Kiedy urodziła się moja pierwsza córka, trzymałam jej dokumenty zdrowotne w zwykłym segregatorze ze sklepu papierniczego. Osobno przechowywałam książeczkę zdrowia, a dodatkowo musiałam prowadzić notes z zapiskami. Ze względu na jej stan zdrowia i częste wizyty lekarskie, gromadziłam coraz większe pliki dokumentów medycznych, luźnych karteczek i zapisków. Noszenie tego wszystkiego na wizyty lekarskie nie było najwygodniejsze. Marzyłam o segregatorze medycznym, który pomógłby mi w uporządkowaniu i przechowywaniu tego wszystkiego w jednym miejscu, żebym na wizyty lekarskie zabierała jedną rzecz. Chciałam też, żeby był poręczny i piękny, bo tak niewdzięczny temat, jak porządki w papierach zasługuje na piękną oprawę, wtedy łatwiej o motywację do porządków :)

Przygotowany segregator pediatryczny

Dlatego od kilku lat wszystkie dokumenty medyczne moich dziewczynek przechowuję w Mojej Małej Księdze Zdrowia - segregatorze pediatrycznym, który stworzyłam z profesorem pediatrii Piotrem Albretchtem. Dzięki dwóm latom pracy, powstał super organizer i informator pediatryczny w jednym, zawierający mnóstwo przydatnych informacji dotyczących najczęściej przytrafiających się dzieciom dolegliwości, apteczki podróżnej, czy rozszerzania diety dzieci. W środku znajdują się bardzo wygodne koperty na wyniki badań, które można wypiąć i wziąć ze sobą, jeśli nie macie ochoty nosić całego segregatora. Są też specjalnie zaprojektowane karty, takie gotowce, które przypominają o zapisaniu ważnych informacji, na przykład ostatnio przyjmowany antybiotyk i reakcja na niego. 


Karty zawierają wyjątkowe, odręczne rysunki, a niektóre z nich np. masa i wzrost, czy kamienie milowe uzupełniam regularnie, żeby mieć pamiątkę, a w przyszłości podarować segregatory dziewczynkom. Wiem, jak ważna w dorosłym życiu jest wiedza na temat przebytych w dzieciństwie chorób, czy kontuzji, dlatego segregator pediatryczny “Księga Zdrowia Maluszka” stworzyłam w taki sposób, aby na przestrzeni lat zbierać te wszystkie ważne informacje. A na co dzień jest to dla mnie dodatkowa motywacja, aby dbać o porządek w dokumentach medycznych dzieci, by w przypadku nagłej sytuacji nie dać się zaskoczyć.

Nigdy nie jest za późno!

Nie martw się, jeśli Twoje dzieci nie są już niemowlakami i masz chaos w ich dokumentach medycznych. Nigdy nie jest za późno, aby się za to zabrać. Najtrudniej jest zacząć, ale gwarantuję Ci, że jeśli postanowisz to zrobić, nagroda będzie ogromna - bo porządek w dokumentach medycznych dzieci to spokojna głowa i oszczędność czasu i nerwów, które nam się przytrafiają, kiedy czegoś szukamy. A w przyszłości segregator medyczny będzie kopalnią wiedzy na temat stanu zdrowia dziecka. 

 

Powodzenia!

 

Dowiedz się więcej (link).